Медична мафія Житомирщини: як на місці комунального МРТ створити сімейний бізнес

Сума зловживань 764 000 ₴

В Житомирській обласній лікарні в 2011 році комунальний томограф вартістю 4 млн 600 тис. гривень був списаний на металобрухт, а у звільненому приміщенні встановлюється МРТ від «МДЦ Експерт- Житомир», яке належить родині головного лікаря.

uploads/content/306/source/medychna-mafiya-zhytomyrschyny-yak-na-mistsi-komunalnogo-mrt-stvoryty-simeynyy-biznes-283.jpg

Фото zhzh.info

Замість виділення коштів на ремонт у Житомирській обласній лікарні ім. О. Ф. Гербачевського в 2011 році комунальний томограф вартістю 4 млн 600 тис. гривень був списаний на металобрухт. Разом із ним безслідно зникають кошти за здані деталі з дорогоцінних металів, а у звільненому приміщенні встановлюється аналогічне обладнання «МДЦ Експерт- Житомир». Співзасновником фірми стає Ганна Борщівська - невістка депутата обласної ради від Партії Регіонів, головного лікаря закладу Михайла Борщівського. У яку ж суму обійшовся громаді Житомирщини комерційний проект родини Борщівських?

Епопея з закупівлєю МРТ

Нещодавно Держфінінспекція в Житомирській області оприлюднила результати планової ревізії Обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського. Загальну суму виявлених порушень за останні п’ять років контролери оцінили в 764 тис. грн. Серед них непоодинокі зловживання при нарахуванні премій та зарплат за невідпрацьований час, завищення вартості будівельних робіт, безоплатне стаціонарне лікування іноземців, списання медикаментів та інших матеріальних цінностей. Особливу увагу слід звернути на японський комунальний томограф, знятий з експлуатації в 2010 році. Із цього часу починається історія «МДЦ Експерт Житомир», яке орендує єдине технічно пристосоване приміщення та встановлюється на місці списаного обладнання. Після цього отримує статус монопольного надавача послуг за направленням лікарів медичного закладу

Змінити ситуацію мало придбання за бюджетні кошти для комунальної установи сучасного магнітно-резонансного томографа (МРТ). Проте після дворічної епопеї з проведенням тендеру та остаточного визначення переможця керівництво області минулого літа стикається з ще однією проблемою – відсутністю місця для розміщення придбаного апарату. Як виявилося, приватна фірма в січні 2014 року подовжила діючий договір на 10 років та не планує добровільно звільняти зайняті площі.

На позачерговій сесії 15 жовтня 2015 року депутати до 29 млн 640 тис. гривень, закладених на закупівлю МРТ, додатково виділяють майже мільйон гривень на спорудження окремого приміщення в обласній лікарні. У листопаді з’ясовується, що потрібно вести нові кабелі електропостачання, оскільки «МДЦ Експерт Житомир» включив належні комунальній установі лінії у свій договір з Житомиробленерго. І знову за прокладання необхідних електроліній кошти сплачує обласна рада. Після цього всі силові мережі медичної установи нарешті оприбутковують.

У березні цього року був зроблений перший пробний знімок, і ось-ось «бюджетний» МРТ запрацює в повну силу. Однак досі невідомо, у скільки ще обійдеться для громади його подальша експлуатація, якщо наразі в тестовому режимі на його роботу щомісячно витрачається 20 тисяч кВт/год електроенергії.

Дорогоцінні метали - на брухт

Повернемося до історії списання комунального МРТ. Як свідчать документи, в 2010 році він перестав працювати по причині «виходу з ладу системи охолодження». Востаннє його ремонтували в 2007 році, витративши 692 тисячі гривень. Загалом із часу встановлення обладнання в червні 1997 року на відновні роботи витрачено півтора мільйони гривень. Щоб МРТ запрацював знову, в обласному бюджеті необхідно було віднайти 2,5 мільйона гривень.

Однак цього разу його повністю знімають з експлуатації, не передбачивши жодних коштів ні на ремонт, ні на закупівлю на заміну йому альтернативного обладнання. Одночасно із цим у приміщення відділення томографії заїжджає «МДЦ Експерт Житомир» та повідомляє про відкриття в серпні 2010 року сучасного медичного центру. Фактично подальша доля комунального МРТ наперед визначена, і необхідно лише з формальної сторони дотриматися встановленого порядку. Однак процес розтягнувся більш ніж на два роки.

У серпні 2011 року обласна лікарня звертається з листом до Обласного діагностичного центру з проханням провести технічний огляд на предмет визначення стану томографу та підтвердження наявності дорогоцінних металів. За місяць обласний відділ з ремонту та обслуговування медичної техніки видає комісійний експертний висновок (щодо законності його видачі триває слідство) про перевірку МРТ, який визнається «морально застарілим, фізично несправним і непридатним для подальшого використання».

Житомир_акт_списання

Разом із тим «було виявлено значний вміст дорогоцінних металів, які в технічній документації виробника не зазначені», і тому їх кількість комісією не визначено. Як стверджують експерти, на відміну від вітчизняного обладнання, в технічних паспортах на медичне устаткування іноземного виробництва взагалі відсутня графа про їх наявність. Однак для бюджетних установ Держказначейство видало окрему Інструкцію № 142/181, де встановлені вимоги: «Деталі та вузли із вмістом дорогоцінних металів, без демонтажу, здати в централізований пункт переробки списаної техніки». За словами заступника головного лікаря діагностичного центру з технічних питань Василя Власенка, всі зібрані деталі в 2012 році передані на переробку в «Капітолій ЛВК».

У травні 2013 року надходить повідомлення, що за 40,1 кілограм запасних частин із золота, платини, паладія та срібла обласна лікарня отримає аж 273 грн. 76 коп. Проте навіть цих мізерних коштів, як свідчить перевірка фінансової інспекції, київською фірмою не було сплачено.

Приєднавши сюди 14 839 грн за зданий ТОВ «ВторметЖитомир» як металобрухт 7,1 тони основної конструкції, виходимо на суму, яка становить трохи більше 15 тисяч грн, виручених від списаного МРТ.

Та який у цьому сенс? Виявляється, що для конкретних приватних структур – ще й який. У розпорядженні слідчих Національної поліції в Житомирській області наявна інформація про те, що протягом 2012-2013 років у клінічних лікарнях ряду міст України, в тому числі й Житомира, товариством «МДЦ Експерт» були «встановлені приватні МРТ та є велика ймовірність того, що це апарати, які попередньо знаходились на балансах державних установ та списані як ті, що досягли повного фізичного зносу та не підлягають відновленню або ремонту». Суд відмовив у доступі та вилученні договору постачання та сертифікатів про походження встановленого приватною структурою томографу. Однак стає відомим, що продавцем, як вважає слідство, списаних державних МРТ зазначено «Укрмедтехніку» («УМТ»), розміщену за тою ж самою з «МДЦ Експерт» адресою: Київ, вул. Борщагівська, 204-В.

Сімейні узи словаків та сім’ї Борщівських

Однакова адреса цих двох фірм – це не простий збіг. У них тісний комерційний та родинний зв'язок. Згідно даних відкритих реєстрів, власником київської «МДЦ Експерт» є австрійська фірма, заснована мешканкою Словаччини Дариною Бухолз. Місце її проживання: Словаччина, м. П’єштяни, вул. Тепліцька, 27/102. За цією ж адресою мешкає Андрій Рехак, власник та контролер згаданого вище товариства «Укрмедтехніка».

Як свідчать відкриті джерела, активно вигравати тендери на закупівлю томографів «УМТ» почало з 2011 року. У 2012 році без проведення торгів, як єдиний постачальник в Україні, фірма за 32 млн. грн продає мультиспіральний 4D комп’ютерний томограф державній клініці «Феофанія». У цьому ж році науково-практичний центр Національної академії наук купує рентген за 17 мільйонів грн, хоча аналог коштував на 10 млн грн дешевше. За інформацією порталу «Наші гроші», з липня 2011 по вересень 2012 року «УМТ» встигає реалізувати українським лікарням та медичним інститутам обладнання на 322 млн 71 тис. грн.

У тих державних та комунальних медичних закладах, де з тої чи іншої причини не було можливості закупити власний МРТ, на допомогу приходило «МДЦ Експерт». У багатьох містах України були відкриті філії, однак у Житомирі пішли шляхом створення окремої юридичної особи. Окрім київської фірми, до її складу ввійшло приватне підприємство «Медична лабораторія», зареєстрована в обласному центрі по вул. В. Бердичівська, 47.

Дана адреса добре відома як місцезнаходження клініки «Медібор» (ПП «Перша приватна клініка»), яку пов’язують із колишнім головним лікарем Обласної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського Михайлом Борщівським. Довгий час директором приватного медичного закладу був син Борщівського - Віктор Михайлович. Дружина Віктора Борщівського - Ганна Володимирівна на даний час працює завідувачем відділення мікрохірургії ока Обласної клінічної лікарні та одночасно є засновницею і власницею клініки «Медібор» та ПП «Медична лабораторія».

Повна схема співзасновників та родинних зв’язків виглядає наступним чином:

Преференції власному бізнесу

Стає чудово зрозумілим, наскільки колишній головний лікар Обласної лікарні Михайло Борщівський був зацікавлений у списанні комунального томографа та звільненні приміщення для «МДЦ Експерт-Житомир», співзаснованого його невісткою. У підтвердження, звернемо увагу на деякі важливі моменти: зареєстровано товариство 1 квітня 2010 року, себто задовго до всіх подій зі списанням томографу, та за однією адресою з медичним закладом - по вул. Червоного Хреста, 3. Сам текст договору, згідно якого по вересень 2012 року приватна фірма користувалася приміщенням, досі залишається невідомими.

В наступній угоді на оренду комунального майна від «МДЦ експерт-Житомир» стоїть підпис Марії Місюрової. Як керівник приватної компанії вона звертається до голови Житомирської обласної ради Йосипа Запаловського з проханням подовжити чинний договір оренди з 2 років і 11 місяців до 10 років.

Із червня цього року Марія Олександрівна Місюрова стає керівником Управління здоров'я Житомирської міської ради. Про досвід з попереднього місця роботи новопризначена посадовець зазначає наступне:

«У мене за плечима двадцятирічний стаж роботи лікарем, за фахом я рентгенолог. Тому було болісно спостерігати за тим, як Обласна лікарня залишилася без обладнання. Згодом мене запросили працювати лікарем, а потім директором товариства «МДЦ Експерт Житомир». Проте моя позиція в цьому питанні не змінилася. Я переконана, що медичний заклад повинен бути забезпечений власним МРТ».

Для громади області підписаний у 2012 році договір надовго обернувся величезними втратами. Слід окремо зупинитися на умовах сплати за електроенергію, яка здійснюється не за реальними показниками згідно лічильника, а за середнім рівнем спожитого струму на одиницю зайнятої площі по лікарні.

Починаючи з 2014 року систему обрахунку змінили на періодичне комісійне обстеження, що призвело до 25-кратного збільшення плати – в середньому по 14,6 тис. грн в місяць (см табл. розрахунок електроенергії). Встановивши лічильники електроенергії, «МДЦ Експерт Житомир» почала сплачувати не менше 20 тисяч гривень лише за електроенергію. Загальна сума сплаченої за рахунок обласної лікарні електроенергії за 2012 та 2013 роки може складати близько 224 тис. грн.

Подовжуючи договір до 2022 року, приватна фірма додатково для себе зменшила розмір орендної плати – з 11 тис. 900 грн до 7 тис. 900 грн. 

У переукладеному договорі виключають площі загального користування, які були в попередньому договорі, і «МДЦ Експерт Житомир» отримує щомісячну знижку в 4 тисячі гривень. З початку січня 2014 року по червень цього року пройшло 30 місяців, коли нарахування стали меншими. Підбивши загальну суму, отримуємо не менше 120 тисяч гривень, на які товариство збагатилося, а обласний бюджет недоотримав від оренди комунального майна.

Саме таким чином на Житомирщині процвітає бізнес окремих родин, що своїми діями сприяють спустошенню бюджету області та наповненню власного гаманця.

ЮРИДИЧНА ЧАСТИНА СПРАВИ:

Звернення до Прокуратури Житомирської області

Звернення до Національної Поліції в Житомирській області