Розгребти сміття. У Херсоні провели конкурс на інвестиційний проект зі створення сміттєсортувального комплексу

Сума зловживань 5 250 000 ₴

Конкурс зі створення сміттєсортувального заводу, який в 2015 провела Херсонська міська рада, виграла ПОГ «Інтегро». Та внаслідок нечесного конкурсу, упущена вигода міського бюджету є орієнтовно 5 250 000 грн. на рік, екологічна шкода – неоціненна.

uploads/content/293/source/rozgrebty-smittya-u-khersoni-provely-konkurs-na-investytsiynyy-proekt-zi-stvorennya-smittesortuvalnogo-kompleksu-266.jpg

Фото beebetterblog.wordpress.com

суть справи

Проблема утилізації твердих побутових відходів (ТПВ) у Херсоні значно загострилася останніми роками. Річ у тім, що відведений близько півстоліття тому полігон для сміття майже вичерпав свій ресурс. Термін його експлуатації закінчується у вересні 2017 року. А згідно з рішенням Верховної Ради, з 1 січня 2018 року в Україні буде заборонено захоронення невідсортованого сміття. Відтак, питання створення сміттєсортувальної лінії або заводу з переробки відходів стало вдвічі актуальнішим для обласного центру.

Проблему спробував вирішити попередній склад виконкому Херсонської міської ради. 17 лютого 2015 року виконком рішенням №63 приймає «Положення про конкурс із визначення кращого інвестиційного проекту зі створення сміттєсортувального комплексу (обсяг ТПВ 700 000 м3/ рік)…» (далі – конкурс). 

Згідно з положенням, учасники конкурсу повинні були надати опис проекту, детальний бізнес-план, документи про фінансову спроможність тощо. В результаті, до конкурсу допустили три учасника: ФОП Орлов Є. В., ТОВ «РИМЗ» і Підприємство об’єднання громадян «Інтегро»  Всеукраїнської ГО інвалідів «ВЕЛІД».

Після оцінювання трьох проектів комісія обрала переможцем підприємство «Інтегро», яке значно випередило конкурентів за отриманими балами.

Протокол засідання комісії ХМР

Втім, попередній склад міської ради так і не спромігся узгодити всі нюанси і підписати договір з «Інтегро». До питання повернулися у 2016-му. На пленарне засідання квітневої сесії був внесений проект рішення «Про затвердження інвестиційного договору з переможцем конкурсу із визначення кращого інвестиційного проекту зі створення сміттєсортувального комплексу». Проте, до порядку денного його не включили і знову відправили на доопрацювання.

Зважаючи на актуальність теми і екологічну безпеку всього міста, ми вирішили детальніше розібратися в пропозиціях учасників конкурсу, спроможності самих конкурсантів та процедурі визначення переможця. І знайшли цікаві факти, які ставлять під сумнів об’єктивність і правомірність проведення самого конкурсу. 

УМОВИ КОНКУРСУ

У відповідь на інформаційний запит авторам надали документи з конкурсними заявками і бізнес-планами учасників. Зазначимо, що за умовами конкурсу, усі витрати на себе має взяти інвестор, розраховуючи на дохід із реалізації відсортованого сміття, його вторинної переробки тощо. 

ФОП Орлов Є. В. пропонував протягом 6 місяців перевезти сміттєсортувальну лінію, яка знаходиться у Бєлгород-Дністровську, але недостатньо завантажена в цьому місті. Її потужність – 100 т/добу. Лінія забезпечує пресування відходів у брикети; підприємство організовує збір і доставку ПЄТ-тари і надає 29 робочих місць для обслуговування лінії. Вартість реалізації проекту невідома.

ТОВ «РИМЗ» запропонувало встановлення двох мобільних сортувальних ліній з потужністю 300-400 т/добу 48 працівниками. Строк реалізації – 8 місяців. Проект потребує 8 530 000 грн. «РИМЗ» також додатково просив укласти з ними договір оренди сміттєзвалища мінімум на 10 років. Варто додати, що «РИМЗ» вже тривалий час працює в Херсоні і обслуговує міський полігон ТБВ. Вони займаються частково перевезенням і захороненням сміття. 

Представники «Інтегро» обіцяли за 5 місяців установити сортувальну лінію неподалік полігону по вул. Ракетній, 39, де працюватимуть 45 людей. Потужність лінії – 200 т/зміну. Проект потребує на реалізацію 3 210 000 грн

ВІДОМОСТІ ПРО ПЕРЕМОЖЦЯ

Із відкритих державних реєстрів ми побачили, що переможець конкурсу Підприємство «Інтегро» зареєстроване 3 березня 2010 року. Засновник – ВГО інвалідів «ВЕЛІД». Розмір внеску до статутного фонду – лише 500 (!!!) грн. З вересня 2014 року «Інтегро» очолює Ліпков Олексій Вікторович. «Інтегро» займається різними видами діяльності, переважно це торгівля (зерном, тютюном, цукром), крім того компанія надає інформаційні послуги.

Основним видом діяльності вказано оброблення та видалення безпечних відходів. Однак основним він був не завжди. В реєстрі зазначено, що станом на 20.02.2015 основним видом діяльності «Інтегро» був ремонт комп’ютерів і периферійного устаткування.

Тобто виходить, що на момент оголошення конкурсу (17.02.2015) про створення сміттєсортувальної лінії «Інтегро» не мав жодного відношення до оброблення відходів. КВЕД був змінений тільки після рішення виконкому херсонської міської ради. 

 

В поданих на конкурс документах представники «Інтегро» зазначають, що свою діяльність вестимуть за адресою м. Херсон, вул. Ракетна, 39. Йдеться про земельну ділянку площею 1,83 га, яка належить науково-виробничому підприємству ТОВ «Українські технології енергії рослин», яке не пов’язано з «Інтегро» засновниками, адресою тощо. Тут знаходиться комплекс із різними будівлями (склад, трансформаторна підстанція, споруди випробувального полігону та інші). Також відомо, що на це нерухоме майно накладена заборона, бо комплекс знаходиться в іпотеці в «Укрсоцбанку» на суму 1 600 000 гривень під 14% річних до 19 березня 2018. Відповідно до даних реєстру речових прав на нерухоме майно, ані земельна ділянка, ані будівлі у власності або користуванні «Інтегро» не перебувають!

 

Довідка з реєстру нерухомості

 

Однак найвагоміші підстави для недовіри до результатів конкурсу знайшлись у процесі голосування. Оцінки запропонованим проектам виставляли люди, які не входили в конкурсну комісію, а дехто навіть не був присутніми під час її засідання. 

В додатках до протоколу засідання конкурсної комісії від 22 травня 2015 року зазначено, що оцінки за проекти учасників виставляли, зокрема, такі особи: Копилова А.С., Сенчук М.Я., Скворцова В.В., Холодов Д.В., Цибульська І.В., Долженко І.М.

Жоден із цих осіб не входить до складу конкурсної комісії, однак сумарно вони дали такі бали: ФОП Орлов Є. В. – 303 (всього 639), ТОВ «РИМЗ» – 285 (602), «Інтегро» – 413 (926). Крім того, згідно з протоколом, Твердий І. П. не був присутнім на засіданні комісії, хоча його оцінки учасників наявні, що також вплинуло на визначення переможця. 

Протокол засідання комісії ХМР

КОМІСІЯ З ПИТАНЬ ЖКГ

Відвідавши засідання постійної депутатської комісії з питань ЖКГ, яка мала дати профільний висновок щодо винесення рішення про підписання договору з «Інтегро» на сесію, можна було помітити кілька цікавих деталей. Передусім – нервозність представників «Інтегро» (брат директора підприємства Юрій Ліпков, його юрист, депутат міськради від Опозиційного блоку Юрій Марієв), яким не подобалися питання депутатів по суті. Голова комісії Сергій Собчук і член комісії Лариса Леонова висловили низку претензій до умов договору та сумнівів щодо потужностей інвестора, близькість лінії до житлових будинків. Мова зайшла про кількість ТПВ, які підприємство готове відсортовувати. На попередніх засіданнях комісії йшлося про 70% від усього сміття, зібраного на території херсонської міської ради. Потім звучала цифра 50%, під час останнього засідання – 20%. Депутати поставили логічне питання: а куди ж дівати інші відходи, якщо скоро полігон буде непридатний до експлуатації? І навіщо в такому разі ставити сміттєсортувальну лінію, яка не вирішує проблему?

Спочатку Юрій Ліпков погоджувався із зауваженнями, але потім не витримав: «Що ми тут обговорюємо? З ким? Покажіть мені людину, з якою можна вирішити питання?» (аудіозапис: спочатку Собчук, потім Ліпков).

Остання заява обурила депутатів: що значить вирішити питання? І з якою людиною? Захищати інвестора намагався заступник директора департаменту ЖКГ Віктор Трамбовецький, який при визначенні результатів конкурсу виставив «Інтегро» максимальну кількість балів.

За результатами обговорення питання було знято з порядку денного сесії 28.04.2016 р., але його знову винесено на чергову сесію Херсонської міської ради в такій самій редакції

РИЗИКИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ ПОГ «ІНТЕГРО» ВГОІ «ВЕЛІД»

Серед ризиків для міста від реалізації проекту інвестором-переможцем можна відмітити наступні:

  • сумнівне фінансування.

У бізнес-плані «Інегро» зазначено, що сміттєсортувальний комплекс буде збудовано за залучені та власні кошти підприємства на загальну суму 3 210 000 грн. У статутному капіталі «Інтегро» лише 500 грн.;

  • відсутність матеріально-технічної бази.

Земельна ділянка та будівлі, що плануються під комплекс, перебувають у власності іншого суб’єкта господарювання, до того ж, знаходяться в іпотеці. Це є неприпустимим для запуску сміттєсортувального комплексу як стратегічного для міста об’єкта. «Інтегро» не передбачає купівлю вагової – устаткування для зважування сміття, яке є необхідним, оскільки вага як одиниця виміру є основою для встановлення та використання тарифу;

  • даний проект не вирішує проблему.

«Інтегро» пропонує часткове сортування та переробку сміття, у той же час, через закінчення строку експлуатації херсонського полігону ТПВ у 2017 році виникне потреба у пошуку місця для захоронення або утилізації решти відходів, а також утворить значне додаткове навантаження на міський бюджет;

  • підприємство не має досвіду роботи у даній сфері;
  • упущена вигода для міської казни.

Даний проект є комерційним і спрямований на отримання доходів для «Інтегро». Водночас у місті уже існує практика сортування відходів, яку можна перейняти і поповнювати міський бюджет. Так, зокрема, в одному з ОСББ міста – ОСББ «Фенікс» – діє  роздільний збір сміття з первинним сортуванням пластикових пляшок. За словами голови ОСББ, депутата міської ради Оксани Д’якової, за месяц таким чином у будинку накопичується близько 4 куб. м пластику, що становить 25% усіх відходів будинку, з продажу якого ОСББ отримує орієнтовно 120 грн., тобто приблизно 30 грн. за куб.

Враховуючи, що виконком міської ради у вимогах до конкурсу заявив обсяг відходів міста у 700 тис. куб. м на рік, а чверть із них (тобто 175 тис. куб. м) є пластиком, придатним до вторинної переробки, то місто від продажу таких відходів могло б заробляти щонайменше орієнтовно 5 250 000 грн./рік. І це не враховуючи інші види відходів (скло, папір тощо), які підлягають вторинній переробці.

У даній ситуації ми угледіли ознаки змови між керівництвом ПОГ «ІНТЕГРО» ВГОІ «ВЕЛІД» та конкурсною комісією, дії яких можна кваліфікувати за ст. 364 (Зловживання владою або службовим становищем), ст. 366 (Службове підроблення).

Юридична частина справи:

ЗВЕРНУЛИСЯ до виконавчого комітету Херсонської міської ради з клопотанням скасувати результати конкурсу;

ЗВЕРНУЛИСЯ зі скаргою до Прокуратури м. Херсона.