Сміттєвий бізнес: як нововиявлені одеські монополісти розтрачають місцевий бюджет

Сума зловживань 17 514 909 ₴

Тендери кількох Одеських КП по збиранню сміття у 2016 виграло ТОВ «ТВ-СЕРРУС». У результаті антиконкурентних узгоджених дій бюджет Одеси втратив близько 17,5 млн. грн.

uploads/content/241/source/smittevyy-biznes-yak-novovyyavleni-odeski-monopolisty-roztrachayut-mistsevyy-byudzhet-188.jpg

Фото Ольга Симоненко, ИА Репортер

«Сміттєвий ринок» є чи не найприбутковішим бізнесом не тільки на території країни, а і взагалі у світі. І Одеса у цій сфері  не  стала винятком. Нещодавно по причині антиконкурентних узгоджених дій бюджет Одеси втратив близько 17,5 млн. грн. А все завдяки вдало закрученій схемі проведення тендерів.

суть справи:

Так, КП  «Міськзелентрест» було проведено закупівлю за предметом: «Збирання безпечних відходів, непридатних для вторинного використовування» (№ 253487, ВДЗ № 406 від 23.12.2015).

Із протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів вбачається, що  учасниками процедури закупівлі були два товариства: це ТОВ «Південтрансавто» (ЄДРПОУ 32416569) та ТОВ «Телерадіокомпанія ТВ-СЕРРУС» (ЄДРПОУ 20950844).                       

Переможцем торгів визнано ТОВ «ТВ-СЕРРУС», з яким, відповідно до ч.2 ст.31 Закону України «Про здійснення державних закупівель», буде укладено угоду  на суму 1 183 625 грн

Згідно з даними єдиного державного реєстру юридичних осіб, ТОВ «Південтрансавто» знаходиться за адресою: місто Одеса, вулиця Коблівська, будинок 45. Засновником, кінцевим бенефіціарієм та керівником даного товариства  є Соколовська Олена Павлівна, телефон: +38(048)728-38-81 .

Їхній конкурент - ТОВ «Телерадіокомпанія ТВ-СЕРРУС» - знаходиться за адресою:  місто Одеса, вулиця Катерининська, будинок 17. Засновниками є ТОВ «Строй Інвест України» (ЄДРПОУ 34221190), Стукальська Єлизавета Станіславівна, Стукальський Михайло Станіславович та Стукальська Олександра Станіславівна. Керівником є Медведєв Андрій Валерійович.

 

 За інформацією сайту, згідно з річним звітом емітента за 1 квартал 2015 року, посадова особа Олена Павлівна Соколовська  була директором та бухгалтером фірми ТОВ «Телерадіокомпанія ТВ-СЕРРУС».

 ФОП Соколовська Олена Павлівна у Єдиному реєстрі вказала контактний номер телефону +38(048)728-38-81. Саме цей зазначений номер співпадає з номером телефона ТОВ «Строй Інвест України», який в свою чергу є засновником  ТОВ «Телерадіокомпанія ТВ-СЕРРУС».

За інформацією сайту, станом на 2014 рік, юридичною адресою ТОВ «Південтрансавто» є вулиця Катерининська, будинок 17. А станом на 2016 рік за цією ж адресою вже знаходиться  ТОВ «Телерадіокомпанія ТВ-СЕРРУС».

За інформацією smida, 16.01.2012р. у відношенні ТОВ «Південтрансавто» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 12-ОД, для підписання якого прибув директор товариства – Соколовська О.П. Для участі у розгляді справи про правопорушення на ринку цінних паперів прибули директор ТОВ «Південтрансавто» - Соколовська О.П. та повноважений представник товариства – Медведєв А.В. (довіреність від 03.01.2012р. б/н),  який на даний час є керівником ТОВ «Строй Інвест України», який в свою чергу є засновником  ТОВ «Телерадіокомпанія ТВ-СЕРРУС».

Медведєв Андрій Валерійович є також керівником ТОВ «Терракс» ЛТД. Це інвестиційно-будівельна компанія, зареєстрована в Одесі в 2004 році. Компанія створювалася для втілення в життя проекту будівництва Комплексу житлових апартаментів «Морська симфонія». Засновниками товариства є  Стукальська Єлизавета Станіславівна, Стукальський Михайло Станіславович та Стукальська Олександра Станіславівна – ті ж, що і у ТОВ «Телерадіокомпанія ТВ-СЕРРУС».

При більш детальному вивченні ми дізнались, що на офіційному сайті ТОВ «Терракс» ЛТД  вказано місцезнаходження офісу даного Товариства: вул. Коблевська, 45, яка в свою чергу, є поточною юридичною адресою ТОВ «Південтрансавто». Також при здачі річної звітності емітента у ТОВ «Південтрансавто» вказана електронна адреса: terraks-ltd@te.net.ua, що є, як можна зробити висновок, електронною адресою ТОВ «Терракс» ЛТД. 

Наявна також цікава інформація щодо минулої співпраці цих двох товариств: 23.09.2008 р. протоколом № 3/08 Загальних зборів учасників ТОВ «Південтрансавто» було прийняте рішення укласти Договір про надання фінансової допомоги на зворотній основі (позики) з Телерадіокомпанією «ТВ-СЕРРУС», на загальну суму, що складає 9 000 000 (дев'ять мільйонів) гривень для поповнення обігових коштів. Особливої уваги привертає, що дана позика є безвідсотковою і кінцевий термін погашення позики 31.10.2008. Тобто близько місяця.

Соколовська Олена «знайома» не лише з керівником конкурентної фірми, а ї з їх засновниками. Так, Соколовська Олена Павлівна є також керівником "Серкон Сервіс Лімітед" (ЄДРПОУ 14365277), одним із засновників є ніхто інший як Стукальський Станіслав Миколайович – батько Єлизавети та Михайла Стукальських. 

Аналізуючи всі вищезазначені факти, необхідно поставити під сумнів правомірність проведення такого тендеру, адже виявляється пряме порушення Закону України по проведенню  державних закупівель. Так, у Документації конкурсних торгів на закупівлю послуги : «Збирання безпечних відходів, непридатних для вторинного використовування. Збирання комунальних безпечних відходів, непридатних для вторинного використовування» передбачено, що відповідно до статті 17 Закону, замовник відмовляє учаснику в участі в процедурі закупівлі, у разі якщо:

  • П. 8 - у Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відсутня інформація, передбачена частиною другою статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи - резидента України, яка є учасником (учасником попередньої кваліфікації) – у ТОВ «ТВ-СЕРРУС» у Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців інформація про кінцевого беніфіціара відсутня. Як бачимо, тендер мав бути відмінений.          

Треба сказати і про те, що протягом 2015 року збирання безпечних відходів, непридатних для вторинного використовування на замовлення КП «Міськзелентрест» виконувало також ТОВ «ТВ-СЕРРУС» (№081221, "ВДЗ" №210(12.03.2015) від 12.03.2015р.), правда тоді договір був підписаний на 239 950  грн. Станом на 14.02.2015 року на офіційному сайті tender.me звіт про виконання договору по зазначеній закупівлі відсутній.  Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про здійснення державних закупівель» -  звіт про виконання договору – має бути опублікований протягом трьох робочих днів з дня закінчення строку дії договору, виконання договору або його розірвання.

Ми вирішили поцікавитися з приводу відсутності звіту по договору у комітеті конкурсних торгів КП «Місьзелентресту», де на наші питання відповів В’ячеслав Деремук, заступник начальника ВТС з господарських питань. Виявляється, що оскільки новий договір на збирання відходів ще не уклали, то старий розірвати – не мають права. З’ясовується, що в договір були внесені зміни, тобто його подовжили, але їх не опублікували відповідно до чинного законодавства (ст. 10 ЗУ «Про здійснення державних закупівель - повідомлення про внесення змін до договору - протягом трьох робочих днів з дня внесення змін). Розмова завершилася тим, що пообіцяли розібратися.

«Згоден, що додаткова угода повинна бути прикріплена…Я можу вам пообіцяти, що розберусь до понеділка, у чому там проблема, чому вона не була виставлена» - прокоментував представник КП «Міськзенентрест» В’ячеслав Деремук.

Звіт про виконання договору по зазначеній закупівлі на офіційному сайті tender.me з’явився тільки 01 березня 2016.

інші подібні тендери

Таким же чином, «Телерадіокомпанія ТВ-СЕРРУС» виграла тендер на збирання безпечних відходів, непридатних для вторинного використовування протягом 2016 року у м. Іллічівськ. Замовником було Комунальне підприємство "Міське управління житлово-комунального господарства" Іллічівської міської ради (№224448, "ВДЗ" №373(06.11.2015) від 06.11.2015р.). Тендер розіграли між собою ТОВ «Телерадіокомпанія ТВ-СЕРРУС» та ТОВ «Південьтрансавто». У результаті такої гри  30.11.2015 року з ТОВ «Телерадіокомпанія ТВ-СЕРРУС» укладено договори на загальну суму 6 123 988,42 млн грн.

Уваги також потребує ще один тендер (№ 231865, ВДЗ № 383 від 20.11.2015р.). КП «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський» 1 лютого 2016 за результатами тендеру замовило ТОВ «ТВ-Серрус» видалення твердих побутових відходів за 10 207 296,54 млн грн.  Протягом 2016 року, ТВ-Серрус повинно видалити близько 216 тис куб. м сміття. Учасниками процедури були вже вищезгадане товариство «Південтрансавто» та ТОВ «Союз» (ЄДРПОУ 30586931). Умовно вивіз одного кубометра обійдеться місту 47,25 грн. В порівнянні з минулими роками, ціна є доволі високою. Та Рішенням виконавчого комітету  Одеської міської ради №143 від 28.05.2015 з 1 липня 2015 були встановлені нові тарифи. Цікавим моментом є те, що цінова пропозиція двох конкурентних товариств була однаковою до копійки (10 209 456,81 грн).

«Союзом» донедавна володів Ігор Марков. Нині фірма переоформлена на турецьку компанію «Рамбай Ітхалят Іхраджат Пазарлама Ве Тіджарет Лімітед Ширкеті». Директором досі є колишній депутат Одеської міськради Юрій Кривенко, який обіймає цю посаду з 2007 році, відколи співвласником став Марков.

Залишається незрозумілим той факт, чому міліонні тендери відходять практично в одні руки і комісія з питань конкурсних торгів не віднеслась із скрупульозністю до власної Документації та Інформації щодо відхилень пропозицій учасників.  

Як бачимо з вищезазначеної інформації, зв’язок між цими товариствами не побачити практично неможливо. Чи, можливо, не хотіли бачити  і розбиратись? Невже на ринку встановлюється новий монополіст і місцеві кошти будуть відходити не по відкритій процедурі, а як у старі добрі часи? 

Юридична частина справи:

ЗВЕРНУЛИСЯ до Антимонопольного комітету України в Одеській області.

ЗВЕРНУЛИСЯ до Управління протидії злочинності у сфері економіки ГУМВС України в Одеській області.