Як Україна профінансувала "міністра вугілля ДНР"

Сума зловживань 38 500 000 ₴

Влітку 2015 ПАТ «Донбасенерго» "Слов'янська ТЕС" закупило вугілля в "міністру вугілля днр", профінансувавши терористів. Ще і за втричі завищеною ціною, щоб знизити податки.

uploads/content/239/source/yak-ukrayina-profinansuvala-ministra-vugillya-dnr-203.jpg

ПАТ «Донбасенерго» "Слов'янська ТЕС" за перше півріччя 2015 були куплені дві партії вугілля. Перша на 70 млн. грн. Друга, яка була заарештована - 85 млн. грн. Разом - 155 млн. грн., які були у кінцевому результаті перераховані на шахту, якою керує міністр вугілля ДНР. При цьому, вугілля було куплено по втричі вишу за ринкову ціну. Таким чином, втрати державного бюджету із несплатою ПДВ та податку на прибуток склали приблизно 38,5 млн. грн.

СУТЬ СПРАВИ:

Дія перша: арешт вугілля

7 липня 2015 року слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Михальченко А.О. приймає рішення по справі №234/9919/15-к. Кримінальне провадження №32015050390000047.

В якості підстав для прийняття рішення суддя вказує на наступне:

«В період 2015 року службові особи СО ПАТ «Донбасенерго» "Слов'янська ТЕС" (код ЄДРПОУ 00131104, Донецька область, м. Слов'янськ м. Миколаївка, вул. Горького, 9) придбали на суму близько 70 млн. грн. у підприємства ТОВ "Енергоінвест Трейдінг" (ЄДРПОУ 38915177)  214 вагонів з вугільною продукцією, яку останнє в свою чергу придбало у ПАТ ОП "Шахта Жданівська" (ЄДРПОУ 32953421, Донецька область, м. Жданівка, тимчасово окупована бойовиками «ДНР» територія).

Встановлено, що директором ПАТ ОП «Шахта Жданівська» (ЄДРПОУ 32953421) є ОСОБА_3, який одночасно є в.о. міністра вугілля та енергетики "ДНР".

Також встановлено, що результати фінансово-господарських взаємовідносин, пов'язаних з придбанням підприємством ТОВ "Енергоінвест Трейдінг" вугільної продукції у ПАТ ОП "Шахта Жданівська"» (ЄДРПОУ 32953421) в податковому обліку ТОВ «Енергоінвест Трейдінг» не відображені, підприємство має ознаки "фіктивності" (відсутні фінансово-майновий стан, людські ресурси та засоби перевезення), засновником підприємства є ТОВ "Енергоінвест Холдінг" (ЄДРПОУ 38769061), в свою чергу до засновників якого входить ОСОБА_4 - директор ПАТ "Донбасенерго".

Дані обставини свідчать, що службові особи СО ПАТ «Донбасенерго» «Слов'янська ТЕС» (код ЄДРПОУ 00131104) займаються приховуванням фінансово-господарських операцій з реалізації товару, виробленого на непідконтрольній території та приховуванням фінансових потоків на тимчасово окупованій території, частина з яких спрямовується на підтримання діяльності терористичної організації "ДНР", учасники якої на території України займаються вчиненням актів тероризму, залякуванням населення, вбивством громадян, захопленням адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування та інших тяжких і особливо тяжких злочинів, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі».

Далі: «03.07.2015 року на залізничній станції "Красний Лиман" Донецька залізниця (Донецька область), м. Красний Лиман, вул. Кірова, 11-"А", в результаті огляду місця події проведеного співробітниками СУ ФР ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області відповідно до вимог ст. 237 КПК України, встановлено та оглянуто 260 залізничних вагонів, які рухалися зі станції завантаження «Ніжньокринка» (тимчасово окупована територія бойовиками "ДНР") до станції одержувача «Електрична» з метою подальшого відвантаження продукції кінцевому одержувачу. Згідно наявних у слідства даних, відправником вугільної продукції, а саме кам'яного вугілля Марки "Т" є - ПАТ ОП «Шахта Жданівська» (тимчасово окупована бойовиками «ДНР» територія).

Загальний обсяг перевезеного кам'яного вугілля Марки "Т" склав 18 138 тон.

Згідно наявних документів встановлено, що відправником вугільної продукції є - ПАТ ОП "Шахта Жданівська", а одержувачем - СО ПАТ "Донбасенерго "Слов'янська ТЕС". Перевізником вугілля виступає підприємство ТОВ "Енергоінвест Холдінг" (ЄДРПОУ 38769061, місцезнаходження підприємства: м. Київ, вул. Предславинська, буд. 34-"А"), підприємство має ознаки "фіктивності", оскільки відсутній фінансово-майновий стан, людські ресурси та засоби перевезення».

Кримінальне провадження №32015050390000047 перебувало в провадженні СУ ФР ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області та внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом вчинення невстановленими особами злочину, передбаченого ст. 258-5 ч.1 КК України «Фінансування тероризму».

І слідчий Пилипенко А.Ю., і прокурор наполягали на арешті.

Суд ухвалив: «Накласти арешт на кам'яне вугілля Марки "Т" загальною вагою - 18 138 тон, вантажовідправником якого є ПАТ ОП «Шахта Жданівська» (ЄДРПОУ 32953421), яке знаходиться на станції "Красний Лиман" Донецька залізниця у 260 залізничних вагонах з інвентарними номерами…». 

Фізичні особи приховані за цифрами 3 та 4.

ОСОБА 3.

Відповідно до ЄДРПОУ директором ПАТ ОП «Шахта Жданівська» (ЄДРПОУ 32953421) є Дубовський Руслан Михайлович, «и.о. министра угля и энергетики ДНР Руслан Дубовский». Якщо звернути на на логотип за посиланням – це Старобешівська ТЕС ПАТ «Донбасенерго».

Дубовський Руслан Михайлович є на сайті МВС України, але в якості не терориста, а у розділі «Розшук зниклих в зоні АТО». «Дубовський Руслан Михайлович, 20.02.1974 р.н., мешкає: м. Донецьк, вул. Торецька, б. 42. Близько 20.00 26.08.2014, зник з бази відпочинку «Еллада», с. Білосарайська Коса Першотравневого району Донецької обл».

Так, мабуть терористи викрали та призначили міністром.

ОСОБА 4.

Бондаренко Едуард Миколайович керівник (директор) ПАТ "Донбасенерго" з 08.05.2012р., згідно даних суду входить до складу засновників ТОВ "Енергоінвест Холдінг".

ДІЯ ДРУГА: спроби зняти арешт з вугілля у СлОв'янську

11 серпня на багатьох сайтах з’являється одна і та ж інформація: «Донбасенерго» просить зняти арешт із вугілля на Слов'янській ТЕС»: «На засіданні антикризового енергетичного штабу за участю прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка було прийнято рекомендацію Генеральній прокуратурі разом із ДФС, СБУ і МВС, відповідно до норм кримінально-процесуального права, вжити заходів щодо вивільнення заарештованих вагонів із вугільною продукцією", - йдеться в повідомленні». 

І ТОВ «Енергоінвест трейдінг» звертається до того ж Краматорського суду. Ухвала суду від 07 серпня 2015р.

«Енергоінвест трейдінг» зазначило наступне: «ПАТ «ОП «Шахта Жданівська» було включено в Додаток 5 до Наказу СБУ №27-ог від 22.01.2015р., який діяв до 16.06.2015р. (вугілля арештоване 7.07.2015р.!), що свідчить про його законну діяльність у правовому полі України, сплату податків до Державного бюджету України та дозволяло здійснювати ритмічні поставки вугільної продукції на адресу СО «Слов’янська ТЕС» ПАТ «Донбасенерго». Відправлення вугілля, на яке було накладено арешт відбувалося до 15.06.2015р. включно на законних підставах з дозволу фіскальних та правоохоронних органів. 

Крім того зазначили, що кримінальне провадження №32015050390000047 було відкрито за фактом вчинення невстановленими особами злочину, передбаченого ст.258-5 КК України. Проте слідчим у клопотанні про арешт майна не було зазначено який саме статус учасника кримінального провадження було пред’явлено ПАТ «ОП «Шахта «Жданівська» і з якого приводу майно було арештоване. Твердження про відношення посадових осіб шахти до терористичних угруповань, не покладає обов’язку на юридичну особу нести відповідальність за дії фізичних осіб».

Тобто те, що директор підприємства входить до складу терористичних угруповань, на думку заявника до підприємства відношення не має. 

А те, що СБУ включає «ОП «Шахта Жданівська» в свої додатки вимагає відповідного реагування. 

Крім того, заявник вказав, що «ТОВ «ЕНЕРГОІНВЕСТ ТРЕЙДІНГ» здійснило попередню оплату за зазначене вугілля в розмірі 37 058 717,25 грн., тобто ТОВ «ЕНЕРГОІНВЕСТ ТРЕЙДІНГ» є фактичним володільцем даного майна».

Позиція прокуратури була чіткою: «Прокурор проти задоволення клопотання заперечував та пояснив суду, що вугілля є предметом кримінального правопорушення, ПАТ «ОП «Шахта «Жданівська» відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не перереєстрована на території України, яка підконтрольна органам державної влади України, що не дає можливості встановити правомірність продажу вугільної продукції».

Суддя Михальченко А.О.  ухвалив: «Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОІНВЕСТ ТРЕЙДІНГ» про скасування арешту кам’яного вугілля марки «Т» загальною вагою 18138 т, вантажовідправником якого є ПАТ «ОП Шахта «Жданівська» залишити без задоволення». 

13.08.2015р. ПАТ «Донбасенерго» відмовилось від вдруге поданого клопотання про зняття арешту. 

Дія третя, Остання: передача справи до києва та знЯття ареШту з вугілля

За короткий час Донбасенерго вирішило декілька принципових задач. Відповідно до ст.32 КПК України у даному випадку, у кримінальному провадженні №32015050390000047 всі дії здійснював Краматорський міський суд. 

  1. Кримінальне провадження №32015050390000047 було оперативне витребуване і передане до ГПУ.

На даний час кримінальне провадження продовжує перебувати в Головній військовій прокуратурі, але слідство йде за іншим напрямком: «Головною військовою прокуратурою Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 32015050390000047 за фактом недбалого ставлення до військової служби службових осіб Міністерства оборони України, оперативного штабу управління АТО та працівників Державної адміністрації залізничного транспорту України «Укрзалізниця», у тому числі ДП «Донецька залізниця».

Фактичні обставини, пов’язані з поставкою вугілля на Слов’янську ТЕС використовуються виключно як привід для отримання необхідних ухвал слідчого судді.

  1. Позиція Генпрокуратури змінилася на абсолютно протилежну.

Вже 21 серпня 2015р., тобто через два тижні після повторної відмови у знятті арешту, з’являється ухвала слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Білоцерківець О.А.

Жодної згадки про кримінальне провадження в ухвалі нема.

У зв’язку із чим було накладено арешт – не вказано.

Жодної згадки про те, що вугілля куплене у «Шахти Жданівська», директором якої є «міністр вугілля днр» - нема.

Про фінансування тероризму – нема.

Про порушення податкового законодавства ТОВ "Енергоінвест Холдінг" – згадки нема

Є декілька сухих фраз: «Генеральний директор ПАТ «Донбасенерго» ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням в якому просить скасувати арешт накладений на кам'яне вугілля Марки «Т» відповідно до ухвали слідчого судді від 07 липня 2015 року.

Прокурор (Тарасюк М.Ю.) проти задоволення клопотання не заперечував, оскільки на даний час відпали підстави для застосування такого виду забезпечення кримінального провадження.

Крім того, прокурор визнав у судовому засіданні що на даний час відпала потреба у накладенні арешту, а відтак з огляду на волевиявлення прокурора, клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню».

Суддя Білоцерківець О.А.  ухвалив: «Клопотання генерального директора ПАТ «Донбасенерго» ОСОБА_3 про скасування арешту майна - задовольнити.

Скасувати арешт майна, що був накладений ухвалою слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від  07 липня 2015 року, а саме на кам'яне вугілля марки «Т» загальною вагою 18 138 тон, вантажовідправником якого є ПАТ «ОП «Шахта «Жданівська» (код ЄДРПОУ 32953421), відвантаженого у 260 залізничних вагонах із інвентарними номерами: …».

Вірогідно після зняття арешту ПАТ «Донбасенерго» здійснило остаточний розрахунок, що потребує додаткової перевірки.

Основні моменти, на які необхідно звернути увагу:

1) Згідно ЄДРПОУ у ПАТ "Донбасенерго" та ТОВ "Енергоінвест Холдінг" один кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи – Гуменюк Ігор Миколайович (Донецьк, пр. Маяковського, 23, кв.112) — екс-нардеп від Партії Регіонів, колишній власник “Межигір'я”, людина з найближчого оточення Віктора Януковича та бізнес-партнер його сина Олександра.

Ігор Гуменюк пов'язаний зі згаданим “міністром вугілля та енергетики” Русланом Дубовським та сам пов'язаний  з “сім'єю” Януковича.

2) Пов’язані між собою підприємства Гуменюка Ігора Миколайовича, а саме «Донбасенерго» купує у "Енергоінвест Холдінг",  вугілля за завищеною ціною.

Суд вказав, що «в період 2015 року службові особи СО ПАТ «Донбасенерго» "Слов'янська ТЕС" придбали на суму близько 70 млн. грн. у підприємства ТОВ "Енергоінвест Трейдінг" 214 вагонів з вугільною продукцією, яку останнє в свою чергу придбало у ПАТ ОП "Шахта Жданівська".

В арештованих 260 вагонах вугілля рівно 18 318 тон. Тобто у одному вагоні приблизно 70,45 тон вугілля. У 214 вагонах вугілля приблизно 15 077 тон. Коштують вони 70 мільйонів гривень. Одна тонна – 4 600 (чотири тисячі шістсот!) гривень.

За реальними контрактами ціна менша в три рази. В грудні 2014 року ПАТ «Донбассенерго» поставило ПАТ «Центренерго» на таку саму суму – 67 млн. грн. втричі більшу кількість вугілля тієї ж марки «Т» – 49 тис. тонн. Тобто продало вугілля за ціною 1368 грн. за тону.

Це справа № 910/15549/15 за позовом ПАТ «Центренерго» до ПАТ «Донбасенерго». Суд встановив: «На виконання умов контракту відповідач здійснив поставку товару у кількості 49 436,25 тонн загальною вартістю 67 639 306,83 грн.»

Таким чином, збільшення ціни вугілля збільшує витрати ПАТ «Донбассенерго» та зменшує розмір ПДВ та податку на прибуток. Тобто можливо порушення кримінального провадження за ухилення від сплати податків.

3) Можливо така оперативність ГПУ була пов’язана із тим, що «Шахта Жданівська» на той час вже мала 30 мільйонну податкову заборгованість і треба було уникнути арешту рахунків шахти в «Сбербанку України» та стягнення заборгованості з ПДВ.

Донецьким окружним адміністративним судом через 10 днів з моменту зняття арешту - 02 вересня 2015 р. прийнято рішення: «Стягнути з рахунків Публічного акціонерного товариства Орендного підприємства Шахта Жданівська (код ЄДРПОУ 32953421, адреса: 86391, Донецька область, м. Жданівка,) у банках, обслуговуючих платника податків, податкову заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 30 456 160 грн.»

4) СБУ включило ПАТ ОП «Шахта Жданівська» у Додаток 5 до Наказу СБУ №27-ог від 22.01.2015р., тобто дозволило продавати вугілля. Хоча через деякий час проти підприємства проводились слідчі дії – надано дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів клієнта АТ "СБЕРБАНК РОСІЇ" - ПАТ "ОП "Шахта "Жданівська", а саме:

  • оригіналу юридичної справи ПАТ "ОП "Шахта "Жданівська";
  • оригіналу  … договорів про банківське обслуговування в режимі віддаленого доступу «клієнт-банк», а також документів, які містять дані про комп'ютер клієнта та контрагентів, з якого здійснювалось управління проведенням відповідних розрахунків;
  • оригінали кредитної справи;
  • оригінали платіжних доручень, а також заяв на видачу готівки, виданих ПАТ "ОП "Шахта "Жданівська" (ЄДРПОУ 32953421), квитанцій про отримання готівки.

Тобто обнал здійснювався через рахунок у російському банку.

ЮРИДИЧНА ЧАСТИНА СПРАВИ:

За матеріалами розслідування

ЗВЕРНУЛИСЯ до НАБУ про внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку досудового розслідування.