«Золотий» пісок для одеських доріг

Сума зловживань 665 000 ₴

Люди з оточення Труханова продали КП «Міські дороги» за три роки піску на 3 121 408 грн. Тільки за 2015 можливі втрати міського бюджету склали 665 000 грн.

uploads/content/187/source/-142.JPG

Фото dumskaya.net

Скарга про порушення бюджетного законодавства при проведенні тендерів КП «Міські дороги» була подана ГО «Антикорупційний офіс» (м. Одеса) 6 грудня 2015. Активісти виявили, що останні три роки, тендер на поставку піску КП «Міські дороги» в Одесі виграє одна і та ж фірма - ФОП Старушкевич М.І. У 2015 році він розіграв тендер з ТОВ «СКВО», в 2014 - з ТОВ «Софор». Всього за три роки ФОП Старушкевич М. І. продав КП «Міські дороги» піску на 3 121 408 грн. Сам Старушкевич Михайло, в той час, коли він не виграє тендери як підприємець, працює директором в МПП «Депозит». Всі три ці фірми мають безпосереднє відношення до добре відомої в Одесі Інвестиційної групи «РОСТ», директор і засновник якої Михайло Шумахер, вважається особою, асоційованим з Геннадієм Трухановим.

СУТЬ СПРАВИ:

У ТОВ «СКВО», яка програла тендер Старушкевич в 2015 (№223505, «ВДЗ» №371 від 04.11.2015), з листопада минулого року працює директором Труханова Катерина, старша дочка одеського міського голови Геннадія Труханова. До цього, з листопада 2012 року, вона працювала в фірмі ТОВ «АРК СПА». Сама ТОВ «СКВО» є правонаступником ТОВ «АРК-СПА». У своїх засновників ТОВ «СКВО», крім офшору з Віргінських островів «ЮНІВЕРСАЛ ГРЕЙН КОМПАНІ ЛІМІТЕД», має також колишнього помічника депутата 7 скликання Геннадія Труханова - Андрія Іванчо. З Геннадієм Трухановим, Іванчо об'єднує також любов до тайського боксу: вони разом є співзасновником Української національної федерації таїландського боксу Муей Тай.

Однак, на Андрії Іванчо та Катерині Трухановій, коло осіб наближених до міра і тих, хто програв тендер простому підприємцю Старушкевичу, не завершується. Засновниками також вже ліквідованої в квітня 2014 ТОВ «АРК-СПА», крім Зайцева С.Д., депутата 7 скликання Іллічівської міської ради від Партії Регіонів, є, власне, ТОВ «Інвестиційна група «РОСТ»», яка була ліквідована в липні 2014 . А генеральним директором і одним із засновників цієї інвестиційної групи протягом багатьох років до її ліквідації був Юрій Шумахер. Юрія Шумахера вже багато років вважають людиною, асоційованою з Геннадієм Трухановим. На останніх місцевих виборах, він був обраний до міської ради Одеси від партії Труханова «Довіряй справам».

Скандали з підрядами на ремонт доріг в Одеській області, які здійснювалися підприємствами бізнес-групи РОСТ, вже не раз виникали в одеському інформаційному просторі. Так, в 2013 посадових осіб підприємства ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ», що входить в ту ж саму інвестиційну групу, підозрювали в тому, що «вони були учасниками організованої злочинної групи, що займалася розкраданням коштів, виділених у 2011-2012 роках на ремонт автодоріг». Однак, Геннадій Труханов щоразу спростовував своє ставлення до діяльності цього підприємства, хоча підтвердив, що там працюють його «хороші знайомі і друзі».

Детальний аналіз засновників і бенефіціарів Інвестиційної групи РОСТ «ставить хрест» на ілюзії незалежності ФОП Старушкевич М.І., здатному «перебити» пропозицію серйозних гравців будівельного ринку Одеси. Два офшори, Панамський і з Віргінських островів, з однаковою назвою «Соер і Брантон ЛТД», які значяться в засновниках і бенефіціаріях інвестиційної групи, виступають в аналогічних ролях по відношенню МПП «Депозит», директором якої і працює Михайло Старушкевич. Особливу елегантність ситуації додає те, що працює Старушкевич в фірмі «Депозит» за адресою: м Одеса, вулиця Генуезька 1а, за яким зареєстрована і фірма ТОВ «СКВО», з якою він змагався в тендері.

У минулому році тендер був розіграний аналогічним чином, тільки з ТОВ «Софор» (№148870, «ВДЗ» №51 від 28.07.2014), серед засновників якої також присутній Юрій Шумахер. Таким чином, всі три фірми: ТОВ «СКВО», ТОВ «Софор», які брали участь і програли тендери в 2015 і 2014 році, і МПП «Депозит», в якій директором працює Михайло Старушкевич, входять в бізнес-групу інвестиційної групи «РОСТ».

Втім, Михайло Старушкевич не бачить ознак того, що в тендері брали участь «пов'язані» фірми і не вважає, що він як СПД пов'язаний з фірмами «СКВО», «Софор» через Інвестиційну групу РОСТ. 

За його словами, «всі ці фірми - різні юридичні особи. За законодавством, кожна фірма веде свою окрему діяльність, а директори цих фірм відповідають за свою ділянку роботи. Засновники та акціонери у цих компаній різні».

 

Напередодні настання зимового періоду, Геннадій Труханов приїхав перевірити готовність КП Міські дороги до зими. Директор КП Шатилов Олексій Павлович, призначений міським головою в кінці липня 2014 на посаду, і за сумісництвом - глава тендерного комітету, підтвердив повну готовність підприємства до всіх зимовим несподіванок. Не минуло й два тижні, як підприємство завершило тендер на поставку піску і підписало контракт.

 

В ході підготовки розслідування, ми звернулися до прес-службі Геннадія Труханова з проханням прокоментувати усі викладені в розслідування факти, проте в прес-службі повідомили, що вони відмовляються від коментаря.

У той час як директор КП Міські дороги, Олексій Шатилов прокоментував особливості проведення останніх двох тендерів на закупівлю піску в 2014 і 2015 році в такий спосіб:

«Тендер - відкрита процедура, в якій можуть брати участь всі учасники. Брали участь тільки кілька фірм з такою ціною. Якщо і були фірми з іншою ціною - 50 грн., 40 грн., Хоч 10 грн. Чому вони не брали участь? Їх же ніхто не відхиляв».

Ціна піску, закладена в закупівлі за тендером - 245 грн / тонну (7000 тонн за ціною 1 715 000 грн). Для того, щоб оцінити як вона співвідноситься з ринковою, автори розслідування звернулися до інших тендерів із закупівлі піску. Знайшли тендер Одеської залізниці з постачанням піску до 31 грудня 2015 року (№192042, "ВДЗ" №330 від 07.09.2015р.) І з'ясували первинну ціну - 68 грн. за 1 тонну. Пісок з доставкою вже через посередника з м Вознесенськ Миколаївської області в Одесу-Товарна варто-120 грн./тонна. Аналогічну ціну за просіяний пісок (від 120 грн/тонна) можна знайти і на ринку Одеси.

 

Потрібно ще розвести пісок по місцям розвантаження, зазначеним КП «Міські дороги» в умовах тендера. Щоб визначити цю надбавку, ми зателефонували кільком перевізникам і отримали ціну: ціна однієї автоперевезення вантажу піску 35 тонн від залізниці по Одесі на бази замовника становить 1050 грн без ПДВ за безготівковим розрахунком. Таким чином, ще додаємо - 30 грн. за 1 тонну. Визначаємо максимальну ціну - 150 грн. за 1 тонну.

Таким чином, можлива переплата становить близько 665 000 гривень, зробивши пісок для посипання зимових доріг по-справжньому «золотим».

Михайло Старушкевич так прокоментував той факт, що він виграє тендери, пропонуючи ціну вище ринкової:

«Така ціна пов'язана з доставкою по місту до складів КП Міські дороги. Ціна 120 грн / тонну - це ціна на складах, а основна вартість - це ціна доставки. Доставка коштує в два рази дорожче, ніж коштує сам пісок ». Також Старушкевич поділився своїми думками про те, що він «вже шкодує, що погодився брати участь в тендерах останні два роки. Тендер в 2015 році був проведений пізно, на тендер, крім нього ніхто не «заявився». Тендер був публічний, інших учасників не відсікали». Старушкевич заявив, що він пропонував брати участь в тендері постачальникам з кар'єру, де він сам закуповував пісок, але вони усі не захотіли. І взагалі, «він більше не хоче зв'язуватися з держпідприємствами, оскільки вже давав свідчення і в обласному слідчому управлінні, і в ДФС».

ЮРИДИЧНА ЧАСТИНА СПРАВИ:

ЗВЕРНУЛИСЯ до Управління ДФС в Одеській області з скаргою про кримінальне правопорушення

ЗВЕРНУЛИСЯ до Управління СБУ в Одеській області із скаргою про кримінальне правопорушення

ОТРИМАЛИ ВІДПОВІДЬ:

Одеське відділення ДФС не побачило фактів порушення бюджетного законодавства в описаних фактах, як свідчить їхня відповідь ГО Антикорупційний офіс від 21.12.2015. У зв'язку з чим, вони і скерували скаргу на розгляд до Одеської міської ради.

 

Безсумнівно, підвідомчі голові Одеської міської ради Труханова Г.Л., розглянуть цю скаргу з усією скрупульозністю і об'єктивністю.