антикорупційний портал

Антикорупційний портал - це проект громадських розслідувань коаліції регіональних НДО та окремих активістів, які поставили себе за мету контроль за використанням державних фінансів на місцевому рівні.  

Засновник порталу - Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) - провідний український незалежний аналітичний центр, який здійснює формування та аналіз державної політики.

Місією МЦПД є просування реформ, демократичних принципів управління та соціальних трансформацій в Україні на засадах європейської інтеграції. МЦПД працює у таких сферах як демократичне врядування; зовнішня політика; економічний аналіз; енергетична політика.

Місія порталу

Сприяння підвищенню прозорості при використанні державних фінансів на місцевому рівні.

Про проект

Президент і Прем’єр-міністр постійно декларують боротьбу з корупцією одним із головних пріоритетів своєї діяльності, проте на рівні високопосадовців постійно виникають корупційні скандали, які в кращому випадку завершуються звільненням, а не судовим вироком. Разом з тим, прослідковується щорічне зростання кількості та масштабів виявлених корупційних схем.

На місцевому рівні ситуація ще складніша. Правоохоронні органи, юстиція та чиновники працюють у зв’язці, а принцип «кругової поруки» зводить нанівець будь-які спроби притягнути хабарника до відповідальності. Громадські ініціативи розвинені слабо, а регіональні ЗМІ зазвичай підпорядковуються місцевим політикам або друкують матеріали виключно за гроші. Ці фактори ускладнюють громадський контроль над використанням місцевих бюджетів. Відсутність дієвої системи контролю та пасивність громад можуть призвести до збільшення масштабів зловживань та обсягів нецільового використання коштів.

Децентралізація влади призведе до переміщення значної частини державних фінансів на рівень місцевих громад. Однак збільшення кількості не означає збільшення ефективності їх використання. Для того, щоб ці кошти були використані за призначенням і максимально ефективно, потрібні прозорі процедури формування місцевих бюджетів, жорсткий механізм контролю за їх використанням і багатоступеневість перевірки, коли державний фінансовий контроль буде доповнюватися зусиллями місцевих активістів і журналістів.

В умовах тотальної корупції, зацікавленні еліт у збереженні статус-кво та неспроможності існуючих правоохоронних органів забезпечити реальну боротьбу з корупцією єдина надія покладається на громадянське суспільство. Саме громадські активісти мають спостерігати за процесом використання місцевих бюджетів, поки не запрацюють ефективні механізми державного контролю за фінансами та не забезпечуватиметься реальна боротьба з випадками корупції.

Проект пропонує площадку громадським активістам та представникам НДО для публікації своїх розслідувань з метою викриття корупції, фінансових зловживань та нецільового використання державних фінансів на місцевому рівні.

Проект "Коаліція регіональних громадських організацій щодо забезпечення контролю за використанням державних фінансів" реалізується МЦПД в рамках британської програми "UK-UA: Підтримка реформ в Україні" за сприянням Посольства Великої Британії в Україні.