Розпил 51 мільйона на ремонті будівель: держкошти для сусідів

Сума зловживань 51 398 448 ₴

В 2015, ТОВ "Юг-Укрстрой" виграло кілька тендерів на ремонт будівель у м. Одеса на суму 51,3 млн. грн. При цьому усі тендери були розіграні з ПП "Моноліт".

uploads/content/287/source/-260.jpg

суть справи

Тендер 1 - ремонт фасаду Морвокзалу

На початку 2016 року, ДП "Адміністрація морських портів України", провівші попередньо тендер, уклав договір на капремонт фасаду приміщень на 25,5 млн грн. Дотримання законності, напевно відійшло на другий план, адже проживання за однією адресою конкурентів нікого не вразило. Навпаки, зробили найліпші умови для того, щоб виграли ті, хто треба.

ДП "Адміністрація морських портів України" було проведено закупівлю за предметом: «Капітальний ремонт фасаду та внутрішніх приміщень будівлі Морвокзалу по вул. Набережна Луки Капікраяна,4 у м. Ізмаїл Одеської області» (№205319 ВДЗ 346(29.09.2015) від 29.09.2015).

Із протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів вбачається, що  учасниками процедури закупівлі були два товариства: Приватне підприємство «Моноліт» (ЄДРПОУ 30445708) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Юг-Укрстрой» (ЄДРПОУ 37224235).

Переможцем торгів визнано ТОВ «Юг-Укрстрой» з яким, відповідно до ч.2 ст.31 Закону України «Про здійснення державних закупівель», було укладено угоду  06.01.2016 на суму 25 547 592 грн.(з ПДВ).

Згідно з даними єдиного державного реєстру юридичних осіб,  засновником та Кінцевим Бенефіціарним власником ПП «Моноліт» є Резнікова Любов Іванівна. Знаходиться підприємство за адресою: м. Одеса, Приморський Р-Н, Лідерсовський Б-Р, БУД. 19/21, КВ. 19. Адреса самої Резнікової Любов Іванівни аналогічна.

Згідно з даними єдиного державного реєстру юридичних осіб, у ТОВ «Юг-Укрстрой» засновником та кінцевим бенефіціаром є Донченко Світлана Миколаївна. Місцезнаходження юридичної особи: місто Одеса, Французький Бульвар, будинок 17-А.

Адреса засновника: місто Одеса, Київський район, вул. Академіка Корольова, будинок 104, корпус 3, квартира 71

Уваги потребує ще одне ТОВ "Пасажирська канатна Дорога"(ЄДРПОУ 21032292). Місцезнаходження юридичної особи: місто Одеса, Французький бульвар, будинок 17-А. Одними із засновників є Донченко Світлана Миколаївна та Резнікова Любов Іванівна.

І тут вже у Резнікової Любов Іванівни інша адреса: місто Одеса, Київський район, вул. Академіка Корольова, будинок 104, корпус 3, квартира 71, тобто така ж, як і у Донченко Світлани Миколаївни. Ці дві особи є не лише засновниками, а і кінцевими бенефіціарами та власниками істотної участі у ТОВ "Пасажирська канатна Дорога". Директором цієї фірми є Резіков Юрій Абрамович, чоловік Резнікової Любов Іванівни.

 

Звернувшись до Податкового Кодексу, згідно ст. 14.1.159, «пов’язані особи – це юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють…»

Згідно наведених критеріїв, перелічених у цій статті, Донченко Світлана та Резнікова є Любов є пов’язаними між собою особами, а тому, їх зв'язок міг вплинути на результати торгів, порушивши принципи економічної конкуренції.

Стаття 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачає, що антиконкурентними узгодженими діями є узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції. Частина 2 цієї статті зазначає, що такими діями визнаються узгоджені дії, які стосуються, зокрема, спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.

 

Проаналізувавши Технічну документацію тендеру, можемо побачити декілька «цікавих» моментів.

Згідно Розділу 3 Технічної документації «Інша інформація», Учасник відповідає за одержання та дію всіх необхідних дозволів, ліцензій, сертифікатів, необхідних для постачальника товару, та самостійно несе всі витрати на їх отримання.

Та далі Замовник пише : «3.4. Документи на підтвердження відповідності пропозиції Учасника іншим вимогам Замовника:

«Копія діючих дозволів, ліцензій, сертифікатів (якщо на виконання таких робіт необхідна обов’язкова наявність таких дозволів, ліцензій, сертифікатів згідно з нормами чинного законодавства України), в тому числі, діючі ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури, які містять в собі перелік робіт: 4.00.00 Будівельні та монтажні роботи; 5.00.00 Монтаж інженерних мереж***.

***Невиконання цієї умови Учасниками не є підставою для відхилення поданих ними пропозицій конкурсних торгів та не впливає на їх оцінку». 

Тобто згідно Документації конкурсних торгів, Учасник повинен переконатись, що ліцензії та дозволи у постачальника товару є, та у нього самого її може і не бути? Слід вказати, що робота дуже важка та об’ємна, це буде першим капітальним ремонтом Морвокзалу з моменту його побудови у 1972, а ліцензії на таке у переможця тендеру бути не повинно? До речі,  у ТОВ «ЮГ-Укрстрой» її і не має.

А от справи у ПП «Моноліт» останнім часом йдуть не зовсім добре.

Наразі ПП «Моноліт» фігурує у кримінальній справі: 02.10.2015 до слідчого управління надійшов рапорт начальника УПЗСЕ про те, що посадові особи КУ «Одеська обласна клінічна лікарня», використовуючи своє службове становище під час проведення тендерних процедур, знаходячись у тісних стосунках з керівниками підприємств, які приймали участь у тендерних торгах, при купівлі товарів за бюджетні кошти за матеріальну винагороду надають переваги останнім під час проведення конкурсних торгів. Суд ухвалив надати документи взаємовідносин між КУ «Одеська обласна клінічна лікарня» та ПП «Моноліт»,  та рядом інших підприємств.

Також станом на 05.04.2016 ПП «Моноліт» має податковий борг. Як при такому розкладі підприємство повинно було здійснити  капремонт залишається незрозумілим. Тим паче, що у влітку 2015 року за Адміністративним позовом державної податкової інспекції у Приморському  районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області до приватного підприємства «Моноліт» про стягнення податкового боргу в сумі 728 846,21 грн був  задоволений.

До речі, у первинній документації конкурсних торгів до документів на підтвердження відповідності пропозиції учасника іншим вимогам Замовника відносився оригінал або нотаріально завірена копія довідки з податкової інспекції про відсутність заборгованості по обов'язковим платежам до бюджету. У наступних змінах, що внесені до Документації конкурсних торгів,  такий пункт прибрали та необхідність такої довідки була тільки для переможця. Зручно, чи не так?!

Виникає підозра, що технічну документацію писали «під своїх», адже так вдало не вимагалась ліцензія у переможця та довідка про наявність заборгованості у одного у Учасників. 

А тепер ще трішки історичних та гучних закупівель вищезазначених фірм. 

Тендер 2 - реконструкція спортивного комплексу "Вікторія"

Як повідомляється на офіційному веб-порталі з питань державних закупівель, влітку 2015 року, Управлінням капітального будівництва Одеської міської ради було оголошено конкурсні торги на реконструкцію будівель міського дитячого оздоровчо-спортивного комплексу «Вікторія», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 93, за кошти місцевого бюджету (№ 163627, «ВДЗ» 293 (15.07.2015) від 15.07.2015).

Як вбачається із протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів, учасниками процедури закупівлі були ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» та ПП«МОНОЛІТ».

Відповідно до оголошення про результати проведення процедури закупівлі № 163627, «ВДЗ» № 293 (15.07.2015), переможцем торгів визнано ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ», за яким 29.05.2015 року відбулося розкриття пропозицій конкурсних торгів на суму 22 220 232,00 млн. грн.(з ПДВ).

Команда СВІДОМІ подала звернення до ДФІ в Одеській області, адже такі зв’язки можуть мати ознаки антиконкурентних узгоджених дій, що спотворюють результати торгів, а також не відповідають меті Закону України «Про здійснення державних закупівель», якою є, зокрема, створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель і розвиток добросовісної конкуренції та принципам, за якими мають здійснюватися державні закупівлі, закріпленими в Законі України «Про здійснення державних закупівель».

Держфініспекція в Одеські області відповіла на наше звернення таким чином: Як у ПП «Моноліт», так і у «Юг-Укрстрой» встановлено порушення п.І Додатку №3 розділу III ДКТ, так довідка про наявність у ТОВ «Юг-Укрстрой» та ПП «Моноліт» необхідного обладнання та матеріально-технічної бази, які необхідні для виконання умов технічного завдання та будуть безпосередньо залучені при виконанні даних робіт не містить усе необхідне обладнання та матеріально-технічну базу передбачену технічним завданням (Додаток №6 до ДКТ) документації конкурсних торгів.

Тендер 3 - реконструкція будівлі по вул. Головківська, 1

Навесні 2015, Управління капітального будівництва Одеської міської ради було оголошено конкурсні торги на реконструкцію будинку по вул. Головківська, 1. (№150342, "ВДЗ" №276(19.06.2015) від 19.06.2015р.) Цього разу теж тендер був розіграний між ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» та ПП«МОНОЛІТ», третій учасник  -  ТОВ «Стройсоцстандартрозвиток» - було дискваліфіковане. Цього разу, ТОВ «ЮГ-УКРСТРОЙ» уклало договір на 3 618 918 грн.

В цьому випадку, ДФІ в Одеській області відповіла аналогиічним чином по зверненнюкоманді СВІДОМІ-Одеса за предметом реконструкції будівлі, розташованої за адресою: м. Одеса, вул.. Головківська,1:

«необхідного обладнання та матеріально-технічної бази, які необхідні для виконання умов технічного завдання та будуть безпосередньо залучені при виконанні даних робіт не містить усе необхідне обладнання та матеріально-технічну базу передбачену технічним завданням». 

 

Відповідь ДФІ_Свідомі-Одеса

 

Постає логічне питання: яким чином фірми, у яких недостатньо матеріально-технічної бази навіть для звичайного ремонту будівель, вистачить бази для капітального ремонти споруди, що більша в декілька разів?!

Також при перевірці процедур відкриті торги за предметом закупівлі «Реконструкція будівлі, розташованої за адресою м. Одеса, вул. Головківська, 1» та відкриті торги за предметом закупівлі «Реконструкція будівель міського дитячою оздоровчо-спортивного комплексу «Вікторія», розташованого за адресою м.Одеса. вул.Дача Ковалевського. 93» встановлено можливі ознаки змови між учасниками процедур закупівель, у зв'язку з чим Держфінінспекціею в Одеській області листом від 31.08.2015 №15-31-23-14/8125 про встановлені факти проінформовано Одеське обласне територіальне відділення АМК України.

Перевіривши дані щодо наявності розгляду справ щодо вищезгаданих товариств, будь-якої інформації на сайті Антимонопольного комітету ми, на жаль,  не знайшли. Тому повторно подали ще одне звернення. Адже  розпил ще 25 мільйонів державного бюджету є зовсім неприпустимим для нашої країни на шляху змін. І таке «добросусідство» ніяк такому реформуванню не сприяє.  

ЮРИДИЧНА ЧАСТИНА СПРАВИ:

Подано звернення до Управління протидії злочинності у сфері економіки ГУМВС України в Одеській області.

Подано звернення до Одеського обласного територіального відділення АМК України.